Slow Flowers Estonia

Hooajalised ja eestimaised lõikelilled kohalikult väikekasvatajalt otse tarbijale.

MTÜ Slow Flowers Estonia on ühing, mis sai asutatud, kui kolme aeglaste lillede kasvataja ühised väärtused tõid meid kokku, ja tugev missioonitunne ärgitas paljude teiste välismaiste mõttekaaslaste eeskujul alustama ka Eestis Slow Flowers liikumist. Meie usume, et ka Eestis saab lillekasvatus ja floristika olla keskkonda ja hooaegu austavam.

Oleme ühing, kes soovib

  • levitada teadmisi jätkusuutlikumast lõikelillekasvandusest ja hooajalisest floristikast ning panustada järjepidevalt nende tegevuste populariseerimisse
  • anda nägu ja tuua kaardile Eesti väikesed lõikelillekasvatajad ja viia nad kokku oma kohaliku floristi ja tarbijaga
  • luua võrgustikku, kus floristid ja kasvatajad saavad ka aeg-ajalt kokku tulla, et üksteist inspireerida, üksteiselt õppida või niisama rõõme ja muresid jagada. Usume tugevalt, et kogukond on konkurentsist olulisem!
  • luua koolitusvõimalusi meie kohalikele kasvatajatele ja floristidele kaasates rahvusvahelisi koolitajaid, kes kasutavad tänapäevaseid tehnikaid ja on uuendusliku mõtteviisiga. Usume 100% plastvahuvabasse floristikasse ja näeme, et see on tulevik!
  • harida tarbijaid, miks on oluline valida võimalusel kohalik lill!
 
 
 

Kui soovid meie toredate kasvatjate gruppiga liituda ja lüüa kaasa ühe ägeda võrgustiku arenemisele, tutvuda samamoodi mõtlevate kasvatajatega, saada tuge ja jagada kogemusi, siis ootame sind @ Slow Growers 

Anete, Helen & Tuuli,
MTÜ Slow Flowers Estonia asutajad 

 

Hooajalised ja eestimaised lõikelilled kohalikult väikekasvatajalt otse tarbijale.

Slow Flowers liikumine on vastus inimeste ja lillede vahelise kontakti kadumisele. Liikumise sihiks on taaselustada lillede kasvatamine ja selle tunnustamine kui vajalik põllumajandusharu. Slow Flowers ühendab tarbijat, floristi ja lillekasvatajat, pannes iga lille ja lilleseade taha näo ja nime.”

— Allikas: https://www.slowflowers.com/about-us.html

Ameerikas on lillekasvatuses toimumas järjest suurem püüdlemine hooajaliste, jätkusuutlikult ja kohalikult kasvatatud lõikelillede suunas. Sarnast tendentsi on nüüdseks märgata ka Euroopas – isegi juba meie lähedal, samalaadse kliimaga Soomes. Meie leiame, et ka Eestis on ruumi, vajadust ja võimalusi sellisele muutusele.

Me usume tugevalt Slow Flowers põhitõdedesse:

  • austan, tunnetan ja tähistan looduse rütme, kasutades hooajasiseselt oma seadetes vaid sel hetkel õitsvat ja kasvavat materjali
  • vähendan transpordi jalajälge hankides oma materjali nii kohalikult ja lähedalt kui võimalik
  • floristina toetan lillekasvatajaid ja toon esile nende nime, kus võimalik, et ka tarbija teaks, kuskohast tema lilled pärit on
  • kasvatajana kasvatan vaid meie kliimasse sobivaid lilli ja taimematerjali, mis ei nõua suuri lisaressursse (nt köetud kasvuhoone)
  • kasvatajana valin üha enam jätkusuutlikke kasvatusviise, öeldes ei pestitsiididele ja kunstväetistele, austades nii loodust ja inimesi enda ümber
  • panustan ebavajalike jäätmete vähendamisse ehk sorteerin, komposteerin, taaskasutan ning ei kasuta kahjulikke kemikaale (sh spreivärve, spreiliime ja ka kunstmaterjale, mis lagunevad mikroplastiks nt nagu Oasis plastvaht)

Miks Eestis?

Sest meil on kõik võimalused edukaks lillekasvatamiseks olemas. Meie hooaeg võiks kesta vabalt aprillist oktoobrini ja seda ilma köetud kasvuhooneteta. Me näeme, et raisku läheb tohutu kogus ressursse, et siia toimetada lilli Hollandist ja mujalt maailmast, mis ka meie kliimas edukalt kasvavad. Lihtsa näitena lõvilõug – imekaunis lill, mis õigeid sorte valides võib meie kliimas õitseda maist oktoobrini. Ja õnneks on neid lilli veel ja veel, isegi selliseid, mis armastavad meie enamjaolt  jahedat kliimat!

Kas poleks mitte uhke tunne hooajasiseselt oma poes klientidele kohalikult ja jätkustuulikult kasvatatud lilli müüa? Teha pulmaseadeid lilledest, mis on ehk pulmapaiga vahetus lähedusest? Või minna osta oma armsamale sületäis lilli hoopis otse kasvataja talust?

Me tahame et eestimaistel lilledel oleks rohkem väärtust, nii nagu on kohalikul toidul! Me soovime, et iga lille taga oleks teada ka kasvataja nimi ja nägu.

Usume, et väikeste sammude haaval saame Eestis liikuda palju planeedisõbralikuma, eetilisema ja hooajalisema floristika ja lillekasvatuseni!

slowflowersestonia@gmail.com

Scroll to Top